Ciekawe miejsca:

W centrum Zagrzebia znajdują się trzy położone blisko siebie dzielnice, z których dwie noszą nazwy: Gradec i Kaptol, razem tworzą one tak zwany Gornji Grad czyli Górne Miasto. Tuż pod nimi, z południowej strony, umiejscowione jest Dolne Miasto-Donji Grad. W zasadzie wszędzie można dotrzeć na pieszo, ale warto skorzystać z naziemnej kolejki linowej, która kursuje co dziesięć minut pomiędzy Donjim Gradem a Gradecem w godzinach 6:30-24:00. Przejazd kosztuje 5 HRK i trwa niespełna 60 sekund.

Kontakt: www.zet.hr

 

Wieża Lotrscak

zbudowana została w XIII wieku na planie kwadratu, obecnie stanowi jedynie pozostałość miejskich fortyfikacji, niegdyś pełniły one funkcję obrony południowej bramy miejskiej. Z tego miejsca ujrzymy interesującą panoramę miasta.

 

Kościół świętej Katarzyny

to miejsce pojezuickie, barokowe, ulokowane na wschód od wieży Lotrscak. Został wzniesiony w latach 1620-1632, w późniejszym czasie niszczony był przez liczne pożary i trzęsienia ziemi. W jego wnętrzu znajduje się wspaniały ołtarz z 1762 roku i dekoracje z lat dwudziestych XVIII wieku.

 

Muzeum Sztuki Naiwnej

umiejscowione jest w XVIII-wiecznym pałacyku. Znajduje się w nim kolekcja ponad tysiąca prac, wśród których obejrzeć można interesujące dzieła znanych chorwackich malarzy.

Muzej naivne umjetnosti, ul. Cirilometodska 3,
www.naiva.hr

 

Plac świętego Marka to najistotniejsze miejsce na Gradecu, tuż obok niego ulokowanych jest kilka budowli, które świadczą o jego dawnej świetności.

 

Kościół świętego Marka został wzniesiony w XIII wieku, posiada kolorowy dach, na którym znajdują się dwa herby: Zagrzebia i Chorwacji. Pochodzą one z 1880 roku. Tuż po wybudowaniu świątyni organizowany był tutaj coroczny targ, który skupiał okolicznych kupców i chłopów. W środku kościoła znajdują się przepiękne figury dłuta Ivana Mestrovicia, z których najciekawiej prezentuje się Matka Boska przedstawiona jako chorwacka chłopka.

 

Pałac Bana umiejscowiony jest w zachodniej stronie placu świętego Marka. Obecnie pełni on funkcję siedziby prezydenta państwa. W jego skład wchodzą dwie barokowe piętrowe rezydencje, które niegdyś były miejscem urzędowania chorwackich namiestników króla, zwanych banami.

 

Muzeum Ivana Mestrovicia znajduje się na północ od placu świętego Marka przy ulicy Mletackiej 8, strona internetowa: www.mdc.hr/mestrovic/atelijer/index-hr Ulokowane jest w XVII-wiecznym domu, w którym niegdyś mieszkał artysta.

 

Muzeum Archeologiczne poświęcone zostało historii miasta Sisak. Organizowane są tu inscenizacje bitew historycznych. W muzeum można obejrzeć wiele interesujących przedmiotów znalezionych na terenie Sisaka i w jego okolicy.

www.muzej-sisak.hr

 

Zamek w Trakoscianie wybudowano na początku XIII wieku, jednak brakuje informacji na temat pierwszego właściciela posiadłości. W XIV wieku zasiedlali go książęta z Celje, pod których panowaniem było w owym czasie całe Zagórze. W kolejnych stuleciach zamek wiele razy zmieniał właścicieli, by wreszcie w 1584 roku stać się własnością szlacheckiej rodziny Draskovic, którzy władali nim aż do 1944 roku. Wtedy to właśnie przeszedł na własność państwa. Dziewięć lat później otworzono w nim muzeum.

www.trakoscan.hr

 

Twierdza Stari Grad znajduje się w północno-zachodniej części Varazdina, jednego z najbardziej romantycznych miast Chorwacji. Wzniesiona została przez włoskiego architekta Domenico dell'Allio w XVI wieku. Twierdza otoczona jest parkiem. Wcześniej wielokrotnie była przebudowywana, by wreszcie stać się budowlą eklektyczną łączącą w sobie elementy baroku, renesansu i gotyku. W jej wnętrzu w 1925 roku powstało muzeum z bogatą kolekcją eksponatów etnograficznych, historycznych i archeologicznych związanych z miastem i jego najbliższą okolicą. Jedna z sal w całości poświęcona została Ivanowi Kukuljevicowi, który był w 1843 roku pierwszym chorwackim deputowanym do austro-węgierskiego parlamentu.

www.gmr.hr

 

Muzeum Stara Wieś to skansen z budynkami gospodarczymi i domami pamiętającymi przełom wieków XIX i XX, który został przeniesiony z Chorwackiego Zagórza. W 1948 roku odnowiony został dom rodzinny Josipa Broz Tito i wówczas powstał pomysł stworzenia muzeum. Dom ten był idealnym przykładem tradycyjnej, typowej budowli tamtego okresu. Obecnie w owym domostwie znajduje się ekspozycja związana z życiem tego polityka.

Tel: +385 49 225830

http://mdc.hr/kumrovec

 

Muzeum Medimurja zlokalizowane jest w niewielkim, spokojnym miasteczku Cakovec. Założone zostało w 1954 roku w dawnej twierdzy, wokół której znajdowały się kiedyś mury obronne. Znaczne fragmenty tychże murów przetrwały do naszych czasów i można je oglądać do dziś. W muzeum znajdują się eksponaty architektoniczne z regionu Medimurje i z terenu miasteczka, nie brakuje tu także przedmiotów etnograficznych i historycznych związanych z lokalną historią. Ponadto w muzeum podziwiać można kolekcję obrazów Ladislava Kralja Medimurca. Lujo Bezeredi, artysta pochodzący z Węgier, podarował obiektowi zbiór dzieł liczący 485 przedmiotów, przede wszystkim rzeźb. W części muzeum znajduje się kaplica świętej Heleny.

www.muzej-medjimurja.hr

Aktualności

Ciekawe miejsca