Jeżeli planujemy podróż do Chorwacji samochodem, musimy posiadać ważne ubezpieczenie OC, dokumenty auta-dowód rejestracyjny i zwyczajne prawo jazdy, nie jest wymagane międzynarodowe. Ponadto powinniśmy mieć w samochodzie apteczkę, trójkąt, gaśnicę i linę holowniczą. Musimy pamiętać o opłatach drogowych, jeśli planujemy dojazd do Chorwacji autem. Opłaty takie pobierane są na autostradach i na półautostradach, ale też na mostach. Wakacje w Chorwacji samochodem na pewno będą tłoczne, ponieważ w czasie letnich miesięcy ruch na przejazdach granicznych jest większy niż zazwyczaj. Może stać się to powodem nawet dłuższych korków.

Tankowanie

Z kolei dobra wiadomość dla kierowców jest taka, że paliwo w Chorwacji jest tańsze niż w innych państwach Europy zachodniej i środkowej. Niektóre stacje benzynowe w większych miastach i na drogach głównych są otwarte przez 24 godziny, inne w godzinach 6:00-20:00. Benzyna bezołowiowa oznaczona jest zielonym znakiem i dostępna jest we wszystkich stacjach benzynowych. Chorwackie stacje radiowe w lipcu i sierpniu informują na bieżąco o sytuacji panującej na drogach do Chorwacji. Wiadomości te ogłaszane są w językach: angielskim, niemieckim i oczywiście w chorwackim.

Pozostałe informacje

W Chorwacji poruszamy się autem po prawej stronie drogi. Przez całą dobę należy jechać z włączonymi światłami, a podczas prowadzenia samochodu nie należy korzystać z telefonu komórkowego. Obowiązkowo należy mieć zapięte pasy. Droga do Chorwacji jest dosyć komfortowa i przyjemna, ponieważ istnieje tam kilkaset kilometrów autostrad. Pojawiają się one jak przysłowiowe grzyby po deszczu, państwo to stawia na rozwój i stara się sprostać oczekiwaniom użytkowników dróg. Trasa do Chorwacji jest zatem bezpieczna i przystosowana do wymagań turystów. Największe miasta chorwackie połączone są autostradami, dlatego kierowcy bez trudu trafią na miejsce, do celu podróży.

Ograniczenie prędkości:

  • na terenie zabudowanym możemy jechać 50 km/h,
  • poza terenem zabudowanym autem do Chorwacji możemy poruszać się do 90 km/h,
  • drogami ekspresowymi samochodem do Chorwacji możemy jechać do 110 km/h,
  • na autostradzie nie powinniśmy przekroczyć 130 km/h,
  • jeżeli poruszamy się samochodem do Chorwacji z przyczepą kempingową to możemy jechać do 80 km/h,
  • autobusy również nie mogą przekroczyć prędkości 80 km/h.