Adres: https://www.google.pl/maps/place/Ba%C5%A1ka,+Chorwacja/@44.9430667,14.7143833,12z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x47639fc5caecbb05:0x8b259b7815e88803!8m2!3d44.9710827!4d14.7522269

Miasto na wyspie Krk, zlokalizowane w jej południowo-wschodniej części u podnóża gór Velebit. Niezwykle słonecze miejsce o łagodnym śródziemnomorskim klimacie i krasowym krajobrazie. To zachwycające miejsce - z kamiennymi domami, wieloma zabytkami oraz plażami. Znajduje się tu 50 endemicznych gatunków roślin.

Zabytki, wśród których przeważają obiekty sakralne. Przy samym wejściu do miasta można dostrzec najokazalszy z nich - barokowy kościół parafialny Świętej Trójcy, który został wzniesiony w 1722 roku. Zachowały się tutaj wczesnoromańskie kapitele kolumn, pochodzące z XV wieku obrazy ołtarzowe, jak też kolekcja kamiennych i drewnianych rzeźb z XV i XVI wieku. Nie można ominąć kościołów: św. Jana Chrzciciela (XI wiek) z najstarszym dzownem na wyspie, pw. Matki Bożej na Goricy (XV wiek) oraz św. Łucji-Jurandvor (XI/XII wiek).

Swoistymi obiektami zdobiącymi miasto są mrgari. To zagrody dla owiec wniesione na planie o kształcie przypominającym kwiaty.

Będąc tu warto wybrać się do pobliskiej wsi Jurandvor gdzie można obejrzeć Płytę z Baški (Bašćanska ploča). To zabytkowa kamienna płyta pokryta inskrypcją napisaną w starochorwackim języku głagolickim.

 

Walory turystyczne

Na całej długości wybrzeża rozciąga się klimatyczna promenada sąsiadująca ze starówką. W restauracjach serwowane jest lokalne białe wino žlahtina.

Wyjątkowość miejsca podkreślają żwirowe plaże - rozciągająca się na długości 2 km Rajska plaža oraz podobnych rozmiarów Vela plaža znajdująca się najbliżej miasta. Plaża Vela jest doskonała dla dzieci oraz osób o niewielkich umiejętnościach pływackich. Turyści mogą korzystać z wypożyczalni sprzętu wodnego np. rowerów wodnych oraz wypoczynkowego – leżaki, parasole.

Dla osób lubujących się w pieszych wędrówkach górskich lub wycieczkach rowerowych utworzone zostały liczne szlaki turystyczne. Jedną z ważniejszych tras jest Baščanska Ścieżka Głagolicy – ścieżka dydaktyczna, wzdłuż której ustawiono 34 rzeźby poświęcone głagolicy. Rowery można wypożyczać na miejscu.

Warte uwagi jest muzeum etnograficzne oraz Akwarium Baška, czyli morze Adriatyckie w miniaturze. To jedno z największych akwariów w Chorwacji tworzące zbiór adriatyckich gatunków ryb, ślimaków i małży.

 Wiele hoteli oferuje usługi wellnes spa – śródziemnomorskiej odnowy biologicznej.

Sezon turystyczny to czas festynów i festiwali folklorystycznych m.in. Dzień Rybacki.

 

Popularność miejsca

Baška jest miejscem bardzopopularnym turystycznie. Różne rodzaje zakwaterownia – do wyboru hotele, apartamenty do wynajęcia oraz campingi czy domy letniskowe.

 

Ważne punkty

W mieście znajduje się Biuro Obsługi Turystycznej oraz Punkt Medyczny.

 

Praktyczne informacje

Na wyspę można dostać się promem lub skorzystać z płatnego mostu.

Na miejscu można wypożyczyć samochód lub skrzystać z usług Taxi. Do dyspozycji są również taksówki wodne. Osoby, które chcą samodzielnie korzystać z uroków tego miejsca mogą wynająć łódkę.

www.baska.hr/index.oho/ostalo/muzej/baska

  • Baska---krajobraz
  • Baska---nabrzeze-
  • Baska---plaza-2
  • Baska---plaza
  • Baska---widok-na-miasto
  • Baska---zabudowa

 

Źródła:
  • Photo credit: Ai@ce via Foter.com / CC BY; 
  • Photo credit: Sobrecroacia.com via Foter.com / CC BY; 
  • Photo credit: Drantcom via Foter.com / CC BY-ND;