Adres: https://www.google.pl/maps/place/Bakar,+Chorwacja/@45.3006401,14.5286521,13z/data=!4m5!3m4!1s0x47649f97df052929:0x8211a9d9c7a53304!8m2!3d45.3068046!4d14.5342464

Bakar to miasto portowe zlokalizowane 15 km od Rijeki. Położone na północnym zboczu wzgórza, otoczone rozległymi lasami i winnicami.

Za czasów antycznych znajdowała się tu osada rzymska Volcera. W okresie średniowiecza Bakar należał do żupanii Vinodolskiej, natomiast od roku 1882 stał się częścią Chorwacji. Niegdyś był ważnym portem, który stracił na znaczeniu po tym, jak pojawiła się kolej.

Ważnym obiektem miasta jest XVI-wieczny zamek

pochodzący z XII wieku kościół parafialny św. Andrzeja, który został odbudowany po trzęsieniu ziemi. To w nim zachował się obraz Świętej Trójcy, którego autorem jest Girolomo de Santacroce. W skarbnicy przechowywany jest relikwiarz św. Urszuli pochodzący z XVI wieku, a także romański krzyż z wieku XIV.

 

Walory turystyczne

Bakar zachwyca piękną przyrodą. Będąc w tym mieście wypada skosztować lokalnego wina Bakarska Vodica.

Znakomite położenie jest idealne do zorganizowania pieszych wycieczek bądź wspinaczek. Największe ku temu możliwości daje nowo zagospodarowana część nabrzeża – Primorje. Znajduje się tam deptak z licznymi kawiarniami i restauracjami, kąpielisko oraz niewielka przystań dla łodzi.

Dodatkowo istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego np. łódki lub sprzętu do nurkowania.

W Bakarze organizowane są popularne wydarzenia lokalne - festyny ludowe i związane z miejscową działalnością rybacką, Margaretino Ljeto – festiwal kulturalno-artystyczny połowy czerwca do sierpnia oraz Mare Croaticum – spotaknia artystów plastyków.

 

Popularność miejsca

Małe miasto ale bardzo dobrze rozwinięte pod kątem turystycznym - cieszy się dużą popularnością. Sezon turystyczny trwa tu od maja aż do września.

Posiada rozbudowaną bazę hotelową.

 

Ważne punkty

W Bakarze znajduje się szpital, apteka, poczta oraz Centrum Informacji Turystycznej, które mieści się w dawnym ratuszu.

 

Praktyczne informacje

Parkingi są zlokalizowane na obrzeżach miasta.

 

 

  • Bakar---pomnik
  • Bakar---port-2
  • Bakar---port
  • Bakar

 

Źródła:
  • Photo credit: peatc via Foter.com / CC BY-SA; 
  • Photo credit: (Mick Baker)rooster via Foter.com / CC BY-ND;