Adres: https://www.google.pl/maps/place/IMOTSKA+KRAJINA/@43.4275472,17.0638575,11z/data=!4m5!3m4!1s0x134adebe99c00a75:0xc474b9718e726026!8m2!3d43.4477712!4d17.214029

Imotska krajina znajduje się na granicy Bośni, Hercegowiny i Dalmacji. Oddzielona jest od wybrzeża dalmatyńskiego za sprawą góry Biokovo. Stolica regionu to miasto Imotski.

Kościółek umiejscowiony we wsi Zmijavci pochodzi z końca V wieku. To jedna z niewielu wczesnochrześcijańskich świątyń posiadających dwie chrzcielnice.

Miasto Imotski swój początek zawdzięcza twierdzy Topana. To tutaj odkryto sporych rozmiarów fragment kamiennej płyty z wyrytym motywem chorwackiej plecionki. Twierdzę przebudowywano wiele razy, ostateczna jej forma powstała na początku XVIII wieku.

Klasztor Franciszkanów z 1738 roku jest obecnie siedzibą muzeum z wystawą etnograficzną, kulturoznawczą i archeologiczną. Zobaczyć tu można także wiele portretów i kolekcję monet, jak też banknotów z całego świata.

Stare miasto ukazuje nam oblicze typowe dla Dalmacji, są tu kamienne domy, wąskie uliczki ze schodków, kamienne chodniki w kolorze białym. W samym środku miasta wzniesiono pomnik Tina Ujevicia, który był znanym poetą chorwackim urodzonym w Imotskim. Tuż obok pomnika znajduje się ulica Stjepana Radicia, na której w dni robocze można zaopatrzyć się dosłownie we wszystko. Oprócz licznych straganów ulokowane są tu restauracje i bary.

Modro jezero charakteryzuje się rzadko spotykaną błękitną barwą wody. Latem zażyć tu można kąpieli, z czego chętnie korzystają turyści.

Crveno jezero otrzymało swoją nazwę od ciemnogranatowej barwy wody. Podobno jest to najgłębsze jezioro Europy, ale jego dna nie zbadano jeszcze dokładnie, gdyż ma skomplikowaną fakturę. Silne prądy stały się powodem śmierci kilku nurków-badaczy.

Prolosko blato to wielki obszar zalewowy, którego forma zmienia się w zależności od wielu czynników. Raz tworzy częściowo wyschniętą równinę, raz mokradło,  innym razem jedną powierzchnię wodną, obejmującą jeziora Krenica i Provalija. Na tafli wody dostrzec można niewielkich rozmiarów wysepkę z ruinami klasztoru Franciszkanów przybyłych tu przed XVIII wiekiem. Gdy panuje susza dostać się można na wysepkę na pieszo. Prolosko blato jest miejscem idealnym dla rybaków, gdyż można tu znaleźć wiele gatunków ryb.