Adres: https://www.google.pl/maps/place/44%C2%B021'30.5%22N+14%C2%B042'46.1%22E/@44.3637345,14.6423253,12.5z/data=!4m6!3m5!1s0x0:0x0!7e2!8m2!3d44.3584566!4d14.7128091

Archipelag Zadarski jest częścią Dalmacji Północnej. Turystów przyciąga umiarkowany śródziemnomorski klimat i urozmaicone, malownicze krajobrazy. Bogata flora i fauna znacznie podnosi atrakcyjność archipelagu. Dużym zainteresowaniem turystów cieszą się liczne zabytki.

Wyspy archipelagu są zamieszkane ale charakteryzują się małym zaludnieniem. Najważniejsze z nich to: Ist, Molat, Olib, Premuda i Silba. Molat to wyspa z charakterystycznymi wapiennymi wzgórzami rozdzielonymi doliną. Na wyspie są trzy miasteczka: Molat, Brgulje i Zapuntel.

W czasie II wojny światowej, gdy wyspę okupowali Włosi powstał tu obóz koncentracyjny. Kanał Zapuntel oddziela ją od wyspy Ist, która pierwszy raz została wspomniana w X wieku przez Konstantyna Porfirogenatę. Na wyspie Olib znajduje się wiele ciekawych zabytków. Jednym z nich jest XVIII-wieczny kasztel, który miał bronić mieszkańców przed piratami.

Ponadto w pobliskiej zatoce Banjve można dostrzec pozostałości osady z czasów rzymskich oraz ruiny kościoła św. Pawła. Wyspa Premuda jest najbardziej znaną z wysp z uwagi na liczną flotę żeglarską. Można tu zobaczyć wrak statku "Szent Istvan", który niegdyś był własnością monarchii austro-węgierskiej. Silba to wyspa porośnięta niską roślinnością i niewielkim lasem dębowym. Od 1901 roku wyspa była siedzibą klasztoru św. Marii. Można na niej podziwiać kilka kościołów i kasztel pochodzący z XVI wieku.

Baszta Toreta powstała w XIX wieku to idealny punkt widokowy. Walory turystyczne Archipelag Zadarski to miejsce bardzo atrakcyjne turystycznie. Wyspy obfitują w dzikie zatoki, piaszczysto-żwirowe plaże oraz duże powierzchnie lasów. Idealne do wypoczynku są plaże na wyspie Silba - Šotorišće i Pernastica oraz Lopata, Siroka i Zaporat na wyspie Premuda.

Nie mniej popularne jest kąpielisko Jazi na wyspie Molat Odnajdą się tu miłośnicy połowów ryb, nurkowania oraz żeglugi turystycznej. Dla osób lubiących zwiedzanie zabytków idealnym miejscem będzie wyspa Olib. Archipelag Zadarski to dobry wybór dla osób, które wolą kameralne miejsca i chcących odpocząć od zgiełku dużych miast. Znajdują się tam liczne małe porty.

Ważne punkty: Port w Zadarze, z którego dostaniemy się promem na wyspy. Punkt docelowy - port Zapuntel na wyspie Molat. Praktyczne informacje Na wyspy można się dostać promem lub skorzystać z organizowanych rejsów wycieczkowych. Wybierając samodzielną żeglugę należy uważać na skały między wyspą Molat a Ist.

  • Archipelag-Zadarski---miasto-Zadar-2
  • Archipelag-Zadarski---miasto-Zadar-3
  • Archipelag-Zadarski---miasto-Zadar-4
  • Archipelag-Zadarski---miasto-Zadar-5
  • Archipelag-Zadarski---miasto-Zadar
Źródła:
  • Photo credit: Anemone123 via pixabay.com / CC BY-ND
  • Photo credit IvanVuksa via pixabay.com / CC BY-ND
  • Photo credit LalalaB via pixabay.com / CC BY-ND
  • Photo credit ZalazaKusnca via pixabay.com / CC BY-ND