Adres: https://www.google.pl/maps/place/Biograd+na+Moru,+Chorwacja/@43.9557771,15.399978,12z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x1334cad63ad93431:0x7a890b4acf46390a!8m2!3d43.9373047!4d15.4435586

Biograd na moru to popularna nadmorska miejscowość z jedną z największych przystani w Chorwacji. Zabytkowa część miasta ze starówką umiejscowiona jest na półwyspie. Otoczaja go zatoki - Bošana i Soline. Miasto znajduje się w pobliżu wyspy Pasman i w odległości 25 km od Zadaru.

Ciekawym turystycznie obiektem miasta jest muzeum. Z łatwością można je odnaleźć, gdyż nad budynkiem znajduje się charakterystyczna kotwica. W muzeum można podziwiać ekspozycję archeologiczną, przedmioty wyłowione z morza oraz pozostałości po kościele św. Jana.

Walory turystyczne

Biograd to wysoko rozwiniętny ośrodek żeglarstwa. Miasto posiada jedną z największych przystani w Chorwacji - Marina Kornati. Bardzo dobre warunki do żeglowania panują w obszarze kanału Pašmańskiego z wieloma malowniczymi wyspami.

Charakteryzuje się dużymi walorami estetycznymi – pięknymi, zadbanymi zbytkami i licznymi bulwarami. Jedną z głównych atrakcji jest 300 metrowa żwirowa plaża Drazica, wzdłuż której rozciąga się sosnowy las. Zaledwie 10 minut drogi od centrum miasta kierując się na południe. Przy plaży znaleźć można aquapark z basenami, restauracje. To idealne miejsce do uprawiania takich sportów jak nurkowanie, windsurfing.

 W sezonie letnim odbywają się tu regaty oraz inne imprezy o charakterze sportowym i kulturowym

Korzystając z okazji warto wybrać się promem na wyspę Pašman (Port Tkonem).

Popularność miejsca

Biograd na moru to kurort cieszący się dużą popularnością. Z zabytkową zabudową sąsiadują nowoczesne hotele. Ponadto turyści mogą korzystać z prywatnych apartamentów, pensjonatów czy obozów kampingowych.

Ważne punkty

Mieszczą się tu najważniejsze obiekty użyteczności publicznej – szpital i inne punkty medyczne, banki, poczta. Oczywiście nie brakuje sklepów, supermarketów, restauracji itp.

Dyżym udogodnieniem jest duży port Marina Kornati z pełną obsługą techniczną. Można zacumować tu własną łódź.

Ważnym punktem jest Zadar położony 30 km od Biogradu. Tu znajduje się najbliższe lotnisko i stacja kolejowa. Bibinje - stacja kolejowa

Praktyczne informacje

Plaża miejska jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych

W pobliżu Biogradu – 17 km od miasta – znajduje się węzeł autostradowy.

  • Biograd-na-moru-2
  • Biograd-na-moru-3
  • Biograd-na-moru-4
  • Biograd-na-moru
  • Wyspa_Kornati
Źródła: 
  • Photo credit: lrumiha via Foter.com / CC BY; 
  • Photo credit: Jupacri via Foter.com / CC BY;