https://www.google.pl/maps/place/Zadar,+Chorwacja/@44.1350575,15.1788739,12z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x4761fa62d2c0b88f:0x12323e1c13f40784!8m2!3d44.119371!4d15.2313648

Zadar posiada cenne dziedzictwo kulturowe i bogatą historię, która ujawniła się pod koniec II wojny światowej za sprawą zniszczeń dokonanych przez alianckie bomby w 1944 roku. Położone w samym sercu Adriatyku, pod względem turystyki jest jednym z najpopularniejszych obecnie chorwackich miast. Uważane jest za drugi Dubrownik, nazywane bywa „małym, chorwackim” Rzymem. Zwrócone w stronę morza, dzięki otoczeniu wysp i wysepek, nie bywa nękane silnymi wiatrami. Stare miasto obwarowane jest wieżami i murami, leży na półwyspie, z nową jego częścią łączy je most przez zatokę Jazine.

Znaleźć możemy tu zabytki architektoniczne pamiętające jeszcze okres renesansu, średniowiecza, a nawet czasów starożytnych.

Miasto największe oblężenie przeżywa w lipcu, a to za sprawą festynu nazwanego „Noc Pełni Księżyca”, który trwa do białego rana. W zabawie uczestniczą tysiące osób słuchających muzyki i tańczących do rytmu.

Zadar jest niezwykle słonecznym miejscem nastawionym głównie na turystykę. Dostarcza urlopowiczom wszelkiego rodzaju atrakcji, do ich dyspozycji pozostają liczne bary, puby, kluby i restauracje, organizowane są festiwale, wystawy i koncerty. Region ten posiada urozmaicone wybrzeże, które otwiera wiele możliwości przed łaknącymi przepięknych widoków żeglarzami. Kryształowa, przejrzysta woda morska, doskonale widoczna podwodna przyroda, popularne podwodne ściany, na których rosną kolorowe gorgonie przekonują do siebie nawet największych sceptyków.

Zabytki Zadaru:

Kościół świętego Donata to jeden z najbardziej popularnych zabytków i symboli tego miasta, powstały w średniowieczu na planie koła. Świątynia otrzymała nazwę na cześć biskupa Donata, który najprawdopodobniej zlecił jego budowę. Miała zostać stworzona w stylu wczesnej architektury bizantyjskiej. Pierwotnie kościół był pod wezwaniem Trójcy Świętej, obecne imię otrzymał w XV wieku. Zbombardowano go w czasie II wojny światowej, wtedy zniszczone zostało baptysterium znajdujące się pomiędzy nim a katedrą. Fragmenty zrekonstruowano po zakończeniu działań wojennych. Kościół od dawna nie pełni już jednak funkcji religijnych, nie ma w nim też żadnego wyposażenia. Aktualnie odbywają się tam koncerty muzyki poważnej z uwagi na doskonałą akustykę.

Katedra świętej Anastazji składająca się z trzech naw, to największy kościół Chorwacji, zbudowany w stylu romańskim. To monumentalna podłużna bryła, która powstała w XII-XIII wieku na miejscu poprzedniej świątyni z IX wieku. W jednej z bocznych kaplic przechowywane są relikwie św. Anastazji.

Cerkiew św. Eliasza powstała na miejscu dawnego kapitolu i rzymskiej świątyni. Przebudowano ją w stylu barokowym w 1793 roku. W jej wnętrzu możemy obejrzeć kolekcję ikon pochodzących z XVI-XVIII wieku.

W Zespole klasztornym Franciszkanów możemy podziwiać  najstarszy gotycki kościół Dalmacji, który powstał w 1280 roku.

Kościół świętej Marii z dzwonnicą z 1105 roku stoi w samym centrum miasta, powstał w miejscu rzymskiej łaźni i poprzedniej świątyni, we wnętrzu znajduje się kolekcja starych, cennych ikon, które naprawdę warto obejrzeć. Budowla uległa zniszczeniu podczas II wojny światowej, ale udało się ją odbudować i obecnie może zachwycać turystów. 

Katedra romańska świętej Anastazji z przełomu XII/XIII wieku to bez wątpienia jedna z najpiękniejszych świątyń, znajduje się w pobliżu Katedry świętego Donata, którego relikwie złożono właśnie w tym miejscu, ponadto znaleźć tu można wyrzeźbiony w kamieniu sarkofag świętej Anastazji, która jest patronką katedry. Stworzony został z inicjatywy biskupa Donata. Niezwykle piękne są także malowidła ścienne z XIII wieku i obrazy włoskiego malarza Vittore Carpaccio, który był mistrzem szkoły weneckiej.

Muzeum Archeologiczne z eksponatami z czasów starożytnych i średniowiecza, podzielone jest na kilka działów: podwodnych jednostek archeologicznych, prehistoryczny, średniowieczny i starożytny, biblioteka, zespół techniczny, departament do spraw administracyjnych i wspólna kolekcja archeologiczna w Nin. W muzeum tym jest ponad sto tysięcy eksponatów.

Kościół św. Krsevana był kiedyś częścią  klasztoru Benedyktynów, który został zniszczony w czasie bombardowań w 1944 roku. Romańska konstrukcja powstała w X wieku, przebudowana została w XII wieku, gdy wybudowano tu klasztor. W skarbcu znajdują się cenne precjoza podarowane przez chorwackiego króla Kresimira IV.

Muzeum Sztuki Sakralnej umiejscowione jest  w klasztorze benedyktyńskim. W skład wystawy wchodzą malowidła sakralne i akcesoria liturgiczne.

Muzeum Narodowe mieści się również w klasztorze Benedyktynów, na pewno zainteresuje ono miłośników historii Zadaru, ponieważ w skład ekspozycji wchodzą modele miasta z różnych okresów historycznych.

  • Zadar---Koscio-sw.-Marii
  • Zadar---Koscio_sw.-Donata-2
  • Zadar---Koscio_sw.-Donata
  • Zadar---miasto
  • Zadar

Źródła:

  • Photo credit: Pudelek via wikipedia.org / CC BY-SA 3.0; 
  • Photo credit: Jacek Halicki via wikipedia.com / CC BY-SA 4.0; 
  • Photo credit: Palauenc05 via wikipedia.com / CC BY-SA 4.0; 
  • Photo credit: miaow via wikipedia.com / CC0; 
  • Photo credit: Rotatebot via wikipedia.org / CC BY-SA 3.0; 
  • Photo credit: neufal54 via pixabay.com / CC0; 
  • Photo credit: jean-louis_67 via pixabay.com / CC0; 
  • Photo credit: IvanVuksa via pixabay.com / CC0; 
  • Photo credit: 3dman_eu via pixabay.com / CC0; 
  • Photo credit: luka992 via pixabay.com / CC0;