Adres: https://www.google.pl/maps/place/Kornati/@43.7869124,15.2375356,11z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x1334ba048984aa8f:0x1261b787c810d926!8m2!3d43.7867501!4d15.3776205

Archipelag Kornati położony jest w Dalmacji Północnej, obejmuje łącznie 147 wysp, które razem zajmują powierzchnię 320 km2 kwadratowych. Podzielone są na dwa obszary – Kornaty Górne, których najważniejsze wyspy to Sit i Žut oraz Kornaty Dolne z wyspą Kornat.

Charakterystyczny krajobraz Archipelagu Kornati jest bogaty w klify, urwiska i liczne jaskinie. Nie znaczy to jednak, że nie jest zróżnicowany przyrodniczo – wyspy zasiedla wiele gatunków roślin i zwierząt.

Na terenie wysp odkryto pozostałości iliryjskich osad i kamiennych grobowców plemienia Liburni. Jedną z nielicznych budowli znajdujących się na wyspie Kornati jest bizantyjska twierdza Tureta z VI wieku oraz XVI-wieczny kościół Matki Bożej Tarca.

Panuje na nich łagodny klimat.

Walory turystyczne

Część wysp - dokładnie 89 - stanowi Park Narodowym (Nacionalni Park Kornati) istniejący od 1980 roku. Warte zobaczenia są malownicze plaże oraz okazałe klify – najwyższe sięgają 80m wysokości.

Podczas pierwszej niedzieli lipca odbywa się widowiskowa uroczystość – procesja statków zmierzająca do kościoła na Kornati z miejscowości Murter.

To idealne miejsce dla doświadczonych żeglarzy i nurków. Osoby, które nie mają możliwości samodzielnie udać się na zwiedzanie wysp, mogą skorzystać ze statków wycieczkowych.

Popularność miejsca

Wyspy Kornati są praktycznie bezludne, ale istnieje możliwość wynajęcia prywatnych domków. Jest to jednak wariant dla wytrwałych turystów, ponieważ nie ma w nich prądu.

Ważne punkty

Port na wyspie Murter – z niego odpływają statki wycieczkowe w kierunku Parku Narodowego Kornati.

Rejsy organizowane są także z Zadaru oraz wyspy Pag.

Praktyczne informacje

Na wyspy można dopłynąć wynajętą łodzią.

Ze względu na zmienny charakter morza nie poleca się nocnego żeglowania. Należy się wykazać dużą ostrożnością, ponieważ przy wyspach znajdują się rafy i płycizny.

www.kornati.hr

  • Archipelag-Kornati-2
  • Archipelag-Kornati
  • Archipelag_Kornati-
  • Archipelag_Kornati
  • Archipelag__Kornati-
Źródła:
  • Photo credit: inmedianet via pixabay.com / CC BY-ND
  • Photo credit: 3dman_eu via pixabay.com / CC BY-ND
  • Photo credit: julienjj1 via Foter.com / CC BY; 
  • Photo credit: dmytrok via Foter.com / CC BY-ND;