https://www.google.pl/maps/place/Trogir,+Chorwacja/@43.5280006,16.2239069,13z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x1335420993dd42f7:0x8395754b009b5daa!8m2!3d43.516387!4d16.2501894

Trogir to miasto portowe, którego historia sięga III wieku p.n.e. Założone zostało przez greckich kolonistów z wyspy Vis. W późniejszym czasie panowali tam Rzymianie i nadali mu nazwę Tragurion. W 304 roku cesarz Dioklecjan nakazał właśnie tutaj stracić biskupa Splitu-Dujama za to, że głosił wiarę chrześcijańską. Od 1107 roku miasto było pod panowaniem Węgrów. W 1123 roku zostało zniszczone przez Saracenów, odbudowano je w 1177 roku. Trogir był wówczas ważnym ośrodkiem handlowym i kulturalnym. Kolejno przeszło pod panowanie Wenecjan w 1420 roku, w tym okresie także rozwijało się prężnie, władzę nad miastem mieli także Austriacy, aż do końca I wojny światowej. Trogir odznacza się łagodnym klimatem, posiada przestronny port.

Brama Północna to zabytek pochodzący z XVII wieku, który znajduje się naprzeciw mostu. Widać na niej rzeźbę przedstawiającą patrona miasta-św. Ivana Ursini.

Katedra św. Wawrzyńca to najbardziej interesujący zabytek Chorwacji. Świątynia znajduje się przy placu Jana Pawła II, budowana była przez kilka stuleci. Najbardziej przykuwający uwagę jest portal główny z postaciami Adama i Ewy i kamiennymi lwami, stworzony przez Radovana i jego uczniów w 1240 roku. Ta trójnawowa bazylika posiada masywne kolumny, krzyżowe sklepienie, ołtarz główny ze sceną zwiastowania.

Katedra Świętego Wawrzyńca została zbudowana na ruinach kościoła, który doszczętnie zniszczyli Saraceni w 1123 roku. To jeden z najbardziej znanych zabytków Dalmacji, ma łukowaty kształt romańskiej bazyliki, posiada trzy nawy i przedsionek z trzema półkolistymi apsydami. Główne wejście prowadzi przez wrota Radovana, dzieło sztuki stworzone w 1340 roku. Kościelna wieża jest wysoka na 47 metrów, powstała w XIV wieku. Katedra została w 2002 roku odrestaurowana w ramach projektu Dziedzictwo Weneckie.

Pałac Stafileo został zbudowany pod koniec XV wieku, umiejscowiony jest tuż przy katedrze, charakterystyczną cechą budowli są okna w stylu weneckiego gotyku, bogato zdobione rzeźbionymi motywami roślinnymi.

Kaplica św. Jana znajduje się w lewej nawie. Widnieje w niej dwanaście rzeźb naturalnej wielkości. Kaplicę tworzył Nikola Ferentinac w latach 1468-97, współpracowali z nim Andrija Alesi i Ivan Duknovic. We wnętrzu kaplicy zobaczyć można pochodzący z XIV wieku sarkofag z czerwonego marmuru z sylwetką Ivana Ursiniego, który jest patronem miasta. Po około czterystu latach ozdobiono go dwoma aniołkami. Przy wejściu do kaplicy dostrzec można płyty nagrobne biskupa Turlona i bana Subicia.

Pochodząca z 1438 roku kaplica św. Hieronima ulokowana została w sąsiedztwie kaplicy św. Jana. Zdobi ją poliptyk Blaza Trogiranina. Obrazy Jana Chrzciciela i św. Hieronima znajdują się w zakrystii, a w skarbcu możemy podziwiać kolekcję sprzętu liturgicznego, manuskrypty pochodzące ze średniowiecza i tryptyk gotycki zrobiony z kości słoniowej.

Nad miastem góruje pochodząca z lat 1405-1598 dzwonnica, która ma 47 metrów. W XVI wieku na jej szczycie znalazły się figury czterech ewangelistów stworzone przez Vitoria.

Pałac Ćipiko to budowla w stylu renesansowym, powstała w 1457 roku. Należała wówczas do najzamożniejszej familii XIV wieku-do trogirskiej rodziny Ćipiko.

Pałac Cipiko aktualnie jest siedzibą prywatnego biura informacji turystycznej.

Loggia miejska powstała na przełomie XIV i XV wieku, posiada sześć kolumn z kapitelami, ponadto ozdobiona jest płaskorzeźbą-alegoria Sprawiedliwości, którą stworzył Nikola Firentinc w 1471 roku i drugą, wykonaną o wiele później, której autorem jest Ivan Mestrovic. Przedstawia ona chorwackiego bana Berislavicia.

Miejska loggia stanowi niejako zamknięcie placu Jana Pawła II. Kiedyś mieściła się w niej Izba Sprawiedliwości. We wnętrzu loggi umiejscowiony jest kamienny stół, przy którym niegdyś siedzieli sędziowie.

Ratusz utrzymany w stylu gotycko-romańskim, umiejscowiony na placu Jana Pawła II. Wyglądem przypomina wenecki pałac, na dziedzińcu ratuszowym stoi kamienna studnia, warte uwagi są także szlacheckie herby i urokliwe schody.

Wieżę zegarową ulokowano na miejscu kościoła św. Sebastiana. Tuż obok niej możemy podziwiać kościół św. Barbary, to przedromański trzynawowy budynek z IX-X wieku.

Dawny pałac Garanjin-Fanfogna siedzibę ma obecnie muzeum miejskie, znajduje się ono pomiędzy Bramą Północną a katedrą.

Na mury pochodzącego z XV wieku Fortu Kamerlengo można wejść jedynie w sezonie letnim. Niegdyś fort był częścią systemu obronnego miasta.

Twierdza Kamerlengo stworzona w XV wieku była uzupełnieniem systemu miejskich fortyfikacji. We wnętrzu tej czworobocznej budowli znajduje się dziedziniec. Od strony morza twierdzy chroni masywna wieża, według legendy łączono ją z lądem za pomocą liny, która stanowiła nietypową przeszkodę dla wrogich statków. Niebywałą atrakcją tego miejsca są seanse filmowe, które odbywają się w okresie letnim pod gołym niebem.

W kościele św. Jana obejrzeć można płaskorzeźbę Nikoli Firentinca, która powstała w 1470 roku-"Opłakiwanie Chrystusa", ale też fragmenty fresków, grobowiec familii Cipiko i wystawę malarstwa.

Obok kościoła św. Mikołaja umiejscowiono powstały w 1064 roku klasztor Benedyktynek. Mieści się w nim muzeum ze znaną płaskorzeźbą Kairosa, który był greckim bogiem szczęśliwej chwili.

Kościół św. Piotra z barokowym ołtarzem głównym, gotyckimi krucyfiksami i rzeźbą św. Piotra również warto zwiedzić, podobnie jak jednonawowy kościół św. Dominika. W XIV wieku mieścił się tutaj klasztor Dominikanów, który zniszczono w czasie II wojny światowej. We wnętrzu świątyni znajduje się grobowiec familii Sobota, który w 1469 roku wykonał Nikola Florentinac i obraz Jacopo Palmy Młodszego wykonany w 1607 roku-"Ofiarowanie Pana Jezusa".

Pawilon Marmonta miał upamiętniać napoleońskiego marszałka Marmonta, który uwielbiał właśnie w tym miejscu grywać w karty i podziwiać zachody słońca. Wybudowana została na tyłach twierdzy Kamerlengo.

Z myślą o turystach Trogir przygotował różnego rodzaju zakwaterowanie: hotele, pensjonaty, apartamenty, campingi i domki letniskowe. Na każdym kroku natknąć się można również na bary, dyskoteki i restauracje. Miasto posiada bogatą ofertę rekreacyjną i sportową. Oczywiście Trogir to przede wszystkim miasto nadmorskie, więc nie można zapomnieć o pięknej plaży i kąpieli w morzu.

Miasto posiada uroczą starówkę, a spacery wąskimi uliczkami szybko i bez problemu przeniosą turystów do dawnych epok. W 1997 roku starówka wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

 

  • Trogir---Katedra-w.-Wawrzyca-
  • Trogir---Katedra-w.-Wawrzyca
  • Trogir---mury-miejskie
  • Trogir---nabrzeze
  • Trogir

Źródła:

  • Photo Credit: AK-PR Balkan via wikipedia.org / CC BY 3.0; 
  • Photo credit: Jdx via wikipedia.org / CC BY-SA 3.0; 
  • Photo credit: Qypchak via wikipedia.org / CC BY-SA 3.0; 
  • Photo credit: Romanceor via wikipedia.org / CC BY-SA 3.0; 
  • Photo credit: neufal54 via pixabay.com / CC0; 
  • Photo credit: dancepool via pixabay.com / CC0; 
  • Photo credit: susisorglos089 via pixabay.com / CC0;
  • Photo credit: neufal54 via pixabay.com / CC0;
  • Photo credit: harlemagne via pixabay.com / CC0;