Wyjeżdżając w podróż do Chorwacji, zadajemy sobie podstawowe pytanie: Co zabrać do Chorwacji? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie w sposób rzetelny, najpierw musimy wiedzieć, w jakim czasie planowana jest nasza podróż. Jeżeli wybieramy się do Chorwacji latem, na pewno musimy zaopatrzyć się w lekką i przewiewną odzież. Powinna ona przepuszczać powietrze, byśmy czuli się w miarę komfortowo nawet w momencie największego upału. Jeśli w naszych planach znajdzie się zwiedzanie kościołów, budynków sakralnych i cerkwi musimy ubrać się skromnie. Najodpowiedniejsza będzie bluzka z dłuższym rękawem, podobnie niższe partie naszego ciała powinny być zasłonięte. Dobrze byłoby wybrać na ten czas dłuższą, cienką spódnicę lub sukienkę albo długie, przewiewne, typowo letnie spodnie.

Co jeszcze należy zabrać do Chorwacji? Przede wszystkim rzeczy, które uważamy za niezbędne. Jeżeli czegoś zapomnimy, bez trudu znajdziemy potrzebne rzeczy w chorwackich sklepach. Z kolei, jeśli planujemy wyjazd w okresie zimowym, szczególnie w głąb Chorwacji, powinniśmy wziąć ze sobą ciepłą bieliznę i kurtkę, ale też odpowiednie na tę porę roku obuwie, odporne na śnieg.

Oczywiście wybierając się na plażę powinniśmy mieć na nogach plastykowe obuwie, które ochroni nas nie tylko przed kamieniami, ale także przed jeżowcami.
Osoby, które uwielbiają czytać powinny zaopatrzyć się również w ciekawą i niebanalną lekturę, ponieważ wybór książek obcojęzycznych na terenie Chorwacji jest raczej skromny, a dostęp do nich jest tylko i wyłącznie w największych miastach.