W Chorwacji obowiązuje nadal waluta narodowa jaką jest kuna chorwacka, ale planowane jest na rok 2019 wprowadzenie euro. Jeżeli wybieramy się tam w najbliższych latach pamiętajmy o tym, że warto zaopatrzyć się w kuny. Jedna kuna jest odpowiednikiem 100 lip. Banknoty mają nominały: 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 i 1000 HNK.
Bilon ma wartość: 1, 2 i 5 HNK, jak również 1,2,5,10,20 i 50 lipa.
Walutę narodową możemy nabyć w kantorze, banku czy urzędzie pocztowym, ale też w agencjach turystycznych, hotelach i na kempingach. Jedynie przy wymianie dolarów potrzebny nam będzie paszport. Nie we wszystkich bankach czy kantorach pobrana zostanie od nas prowizja od transakcji, która wynosi około 1,5-3,5%. Euroczeki czyli inaczej czeki podróżne możemy zrealizować tylko w banku, gdzie wymienione zostaną nam one na kuny. Możemy sprawdzić aktualny kurs kuny na stronie internetowej: Xe
W żadnym wypadku nie warto płacić w Chorwacji walutą obcą, euro czy dolarami, ponieważ narażeni zostaniemy na straty. Nikt też nie przyjmie tam od nas złotówek. Obsługa biorąca od nas pieniądze w walucie innej niż kuny, na pewno przeliczy kurs orientacyjnie, ale na własną korzyść. W związku z tym najlepszym rozwiązaniem będzie przed wyjazdem do Chorwacji zaopatrzyć się w miejscową walutę.W wielu miejscach można też dokonywać płatności kartą.
Podatek VAT nazywany w Chorwacji PDV zazwyczaj wliczony jest w cenę usługi lub produktu. Przy wyjeździe z Chorwacji można wystąpić
o zwrot podatku za zakupiony towar o wartości powyżej 500 kun, to rozwiązanie idealne dla obcokrajowców, którzy okażą poświadczony formularz: „Czek podatkowy”.
Nazwa chorwackiej waluty pochodzi od zwierząt, których futrami handlowano już w średniowieczu. To właśnie ich skóry były jednostką wartości w handlu. Po raz pierwszy wymieniono kunę w dokumencie pochodzącym z 1018 roku. Wydano został na wyspie Cres, w Osorze. Z kolei nazwa „lipa” pochodzi od nazwy drzewa.