Jeśli jesteś doświadczonym podróżnikiem, to na pewno wiesz, kiedy doskonale spędzić czas w danym regionie i odpocząć, a w jakich miejscach będziesz się męczył od natłoku ludzi. W podróżowaniu nie liczy się tylko przygotowanie odpowiedniego plecaka, czy załatwienie taniego biletu. Wprawiony podróżnik polega też na wiedzy, jaką porę roku wybrać, by mieć najlepszą satysfakcję z podroży. Dzięki naszemu artykułowi dowiesz się wszystkiego o miejscach i atrakcjach występujących w Październiku. Uwierzcie, że to jest najlepszy czas na podróżowanie jaki możecie sobie wyobrazić! Chorwacja to naprawdę piękne państwo i mały odsetek ludzi spędza czas w tym miejscu o wrześniowej porze. Naprawdę warto zwiedzić to miejsce, ponieważ w Październiku ten kraj nie jest aż tak oblegany przez turystów. Jest znacznie mniej zatłoczony, a co za tym idzie, można delektować się w pełni widokiem wspaniałych wodospadów Karka lub Jezior Plitwickich, to są dwa parki narodowe, z których słynie Chorwacja i które warto zwiedzić w październikowym sezonie. Pogoda na Chorwacji jest wciąż ładna i słoneczna, nawet wczesną jesienią można pójść popływać. Tylko trzeba wiedzieć, że dni stają się krótsze i może być chłodno. Możesz zaoszczędzić dosyć sporo pieniędzy na dosyć tanich atrakcjach, a podróżowanie własnym tempem może sprawić, że naprawdę wypoczniemy. Nawet w październiku jest spoero atrakcji, Chorwacja tętni życiem i warto ją zwiedzić. Możesz się przekonać, że to jest najlepszy czas na podróżowanie.

Dzień trufli

To festiwal targów trufli, które trwa 10 weekendów. Głownie, atrakcja jest o charakterze kulinarnym i niepowtarzalna okazja żeby spróbować truflowych specjałów. Największa liczba ludzi, którzy chcą skosztować wspaniałe truflowe dania, przyjeżdża do miast takich jak: Buzet, Livade, Motovun, Buje oraz Momjan. W każdych z tych miast pojawiają się ogromne festyny, wystawy i pokazy gotowania połączone z degustacją. W wielu też sklepach można kupić wiele produktów z dodatkiem tego przysmaku, a w restauracjach serwowane są dania tego regionu.

Marunada, festiwal kasztanówTo też wielka atrakcja kulinarna odbywająca się w Październiku. Wszyscy, którzy przyjeżdżają do Lovran. Mogą zasmakować kasztanowego likieru lub zupy, która z wyglądu przypomina kaszę manną. Lecz do najprostszego przyrządzania tego smakołyku wykorzystuje się urządzenie przypominające grill. Prażone kasztany smakują wyśmienicie, a przygotowane po mistrzowsku, mają lekki i słodkawy zapach oraz smak.

Prosciutto, międzynarodowa atrakcja kulinarnaTo kolejna atrakcja kulinarna odbywająca się pod koniec Października i jest najbardziej popularnym festiwalem, który sprowadza całe rzesze osób z różnych krajów. Oczywiście wszyscy chętni, przyjeżdżając na te tereny, mogą spróbować pysznego Prosciutto od wielu różnych producentów. W Tinjan odbywają się też mnóstwo innych atrakcji, a różnorodny program rozrywkowy, sprawia, że wielu ludzi z całego świata przyjeżdża, tylko po to żeby się świetnie bawić i zasmakować oryginalnych smaków mięsa.

Festiwal BrandyW najmniejszym mieście na świecie odbywa się Festiwal Brandy. Miasto Hum słynie z najlepszych pod względem jakości Brandy, a pod koniec Października całe rzesze ludzi przyjeżdża, by posmakować tego alkoholu. Brendy (inaczej „rakija”) to tradycyjny alkohol wytwarzany z winogron i głęboko nasycona różnymi leczniczymi ziołami lub owocami. Zioła wykorzystywane przy produkcji, to jemioła, ziele dziurawca, mięta lub orzechy włoskie.
Oczywiście nie tylko przepysznej Brendy uświadczymy w mieście. Na miejscu odbywa się też wielu koncertów i wszyscy którzy przyjeżdżają w to miejsce  świetnie się bawią, popijając rozgrzewającą Brendy.

Dżemy i MarmoladyMiędzynarodowy festiwal Dżemów i Marmolad odbywa się w Dubrowniku. Więc właśnie tu możesz uświadczyć wspaniałych smaków, możesz też uzupełnić swoje zapasy domowe o kilka słoiczków tych dosyć rzadkich i jedynych w swoim rodzaju Dżemów i Marmolad. Nawet taki prosty festiwal może być niezapomnianym przeżyciem. Wszyscy którzy mieszkają tu od wielu lat, nie tylko prezentują swoje konfitury. Ale też pokazują innym swoją własną kulturę i piękno tradycyjnych strojów. Festiwal odbywa się w pierwszy tydzień Października, naprzeciwko kościoła św. Błażeja, przy promenadzie Stradun. Każdy przyjeżdża tylko po to żeby cieszyć się różnorodnością smaków i pięknem tradycyjnych strojów.