Najbardziej przyjazną pod względem klimatu jest część wybrzeża należąca do Dalmacji Południowej. Spośród wielu atrakcyjnych miejsc tego regionu za cel podróży można obrać piękne miasto Ston (Veliki Ston), które jest zlokalizowane w południowo-wschodniej części Półwyspu Pleješac.

Malowniczo położone miasto Ston to typowe średniowieczne założenie otoczone murem obronnym. Okazałe umocnienia pochodzą z XIV wieku i to dzięki nim o miasteczku słyszał niemal cały świat. Obronny mur w Ston jest porównywany ze słynnym Murem Chińskim, choć nie dorównuje mu długością. Nie znaczy to jednak, że ten niegdyś 5,5 km kompleks nie jest mniej fascynujący. Mur jest najdłuższym tego typu obiektem w Europie. Natomiast samo miasto rozbudowano już po jego wzniesieniu. Ston ma niezwykle ciekawy układ, który zafascynuje nie tylko miłośników średniowiecza. Miasto wzniesione zostało na planie pięciokąta podzielonego na 15 kwater. Na każdej z nich znajduje się po 10 domów, zbudowanych w niewielkich odległościach od siebie. Powstałe w ten sposób bardzo wąskie uliczki oddają niezwykły klimat epoki. Co ciekawe wszystkie budynki mieszkalne zlokalizowane są wewnątrz założenia, natomiast zabudowa instytucji miejskich - na obrzeżach. Do Ston  prowadzą dwie bramy.

Mury obronne skutecznie chroniły miasto przed najeźdźcami. Do dnia dzisiejszego zachowało się 20 wież (z 40) i 7 baszt. Twierdze, poza oczywistą funkcją obronną, spełniały rolę magazynową – przechowywano w nich żywność czy zbroje. Najbardziej istotną w Ston jest twierdza  Veliki Kaštio. Mur stanowi niejako łącznik dwóch miast - Ston z Mali Ston zlokalizowanym nad Zatoką Malostońską. Częścią muru w Mali Ston jest twierdza Koruna. Mali Ston to miasteczko portowe wybudowane w późniejszym okresie niż sąsiadujący z nim Ston. Oczywiście istnieje możliwość wejścia na mury, których wysokość robi wrażenie. Warto podjąć wyzwanie i wspiąć się stromymi schodami na górę, ponieważ panorama rozpościerająca się z wysokości robi oszałamiające wrażenie.

Miasto Ston słynie z pozyskiwania soli morskiej i może poszczycić się jedną z najstarszych salin w Europie. Do dziś pozostano przy tradycyjnych metodach jej pozyskiwania. Ponadto miasto znane jest z hodowli ostryg i małży. Natomiast przyjazny klimat sprzyja uprawie granatów, cytrusów czy migdałów. Atrakcją jest również zatoka Prapratno znajdująca się w niedalekim sąsiedztwie miasteczka, bo w odległości zaledwie 3 km. Ta urocza zatoka z piaszczystą plażą jest jednym z piękniejszych miejsc na półwyspie Pelješac.


Photo credit: Sobrecroacia.com via Foter.com / CC BY