Gdzie indziej miałyby odbywać się wieczory muzyki barokowej jak nie w mieście Varaždin. Miejscu o zachowanej, wyjątkowej architekturze barwnego okresu - baroku. Varaždin to miejsce niezwykle atrakcyjne pod kątem turystycznym, położone jest nad Drawą w północno-wschodniej części Chorwacji.

W tym jednym z najstarszych miast Chorwacji znajdziecie szereg zabytków. Na pierwszym miejscu należy wymienić, oczywiście barokową twierdzę Stari Grad pochodzącą z XVI wieku i zlokalizowaną w północno-zachodniej części miasta. Obecnie znajduje się tam Muzeum Miejskie. Obok niej pałac Draskovic z czasów kiedy to Varaždin był stolicą Chorwacji czy majestatyczny ratusz miejski. Do ciekawych punktów zaliczają się jeszcze galerie sztuki czy wystawa motyli w pałacu Herczer.

Zdecydowanie wizytówką miasta są odbywające się na przełomie września i października wieczory barokowe - Varaždinske barokne večeri. To festiwal muzyczno-teatralny muzyki dawnej organizowany corocznie dotyczący muzyki. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w roku 1971. Pomysł na festiwal zrodził się już w 1968 roku podczas obchodów 140-lecia Szkoły Muzycznej w Varaždin. Wydarzenie to skupia najlepszych znawców i artystów muzyki z całej Europy. Podziwiane są występy solistów oraz zespołów muzyki barokowej. Celem festiwalu jest odbudowa świadomości dotycząca tej zapomnianej epoki. Festiwal o podobnym charakterze odbywa się na wyspie Korcula, który organizowany jest pod nazwą Korkyra Baroque Festival. Podczas tego międzynarodowego wydarzenia wykonawcy przedstawiają własne utwory ale też usłyszeć tam można interpretacje dawnych dzieł.

Turyści przebywający w Varaždin mogą skorzystać z dobrodziejstw natury jakimi są źródła termalne. Wystarczy odbyć krótką dwu kilometrową podróż do miejscowości uzdrowiskowej Varazdinske Toplice. Miasto otoczone wzgórzami Kalnik słynie z typowych kompleksów leczniczych i rekreacyjnych z licznymi basenami termalnymi oraz rozrywkowymi.

Photo credit: Sitomon via Foter.com / CC BY-SA