Jest miasto na terenie Istrii, w którym nie uświadczy się współczesnych budynków. Miasto gdzie zachwyca starodawny układ przestrzeni, labirynty wąskich, brukowanych uliczek oraz maleńkie place. To Rovinj, znajdujące się w okolicy Kanału Limskiego (oczywiście równie warty zainteresowania). Choć Rovinj jest niewielkim miastem i z powodzeniem do najważniejszych punktów można dojść pieszo, istnieje możliwość wypożyczenia rowerów za niewielką dzienną opłatą.

Letnie miesiące sprzyjają organizacji plenerowych atrakcji. Ważnym wydarzeniem w mieście i jednocześnie jego znakiem rozpoznawczym jest Grisia, czyli galeria sztuki na świeżym powietrzu. Określenie tego wydarzenia pochodzi od nazwy ulicy, przy której zlokalizowane są liczne galerie. Grisia urządzana jest w sierpniu i właśnie wtedy szczególnie odczuwa się artystyczną atmosferę miasta. Promują i sprzedają swoje prace lokalni twórcy, ale nie tylko - pokazać się mogą także malarze nieprofesjonalni. Uczestnicy wystawy zbierają się w pobliżu miejskiego placu znajdującego się w sąsiedztwie kościoła św. Eufemii - patronki miasta. Artyści przedstawiają swoje prace szerokiej publiczności, wybierane i nagradzane są najlepsze dzieła. Wystawę Grisia zaczęto organizować od 1967 roku, kiedy to statek „Liburnija” z amerykańskimi turystami na pokładzie zawinął do portu w Rovinji. Zachwyceni obrazami miejscowych artystów, zakupili ich sporą ilość. Natomiast mieszkańcy zachęceni tym wydarzeniem postanowili tworzyć coroczną plenerową galerię sztuki.

Popularnym wśród mieszkańców i turystów wydarzeniem jest "Noc św. Wawrzyńca" czyli "Noc Romantyzmu". Całe miasto wtedy obserwuje spadające gwiazdy, czyli perseidy - zwane powszechnie Łzami Świętego Wawrzyńca. Na potrzeby tego całonocnego spektaklu oświetlenie miejskie jest gaszone a w restauracjach zapalane są nastrojowe świece.

Tradycyjnym symbolem miejscowości Rovinj jest Batana. To tradycyjna rybacka łódź, wykonana z drewna z charakterystycznymi dla niej żaglem i płaskim dnem. Każdego roku organizowane są przy  miejskim porcie regaty z wykorzystaniem tychże łodzi. Oprawa artystyczna imprezy to liczne występy – pokazy tańca i pieśni. Zasadniczym założeniem przedsięwzięcia jest podtrzymanie tradycji poprzez przypominanie starych opowieści i legend.

Photo credit: Koen Roevens via Foter.com / CC BY