Wszystkim miłośnikom mandarynek i dzikiej przyrody polecamy rozległe zastępy przepięknej doliny tworzonej przez deltę rzeki Neretwy. Trudno krótko scharakteryzować to jedno z ciekawszych miejsc Dalmacji Południowej zachwycające harmonią przyrody z człowiekiem. Nie znajdziemy tu typowych kurortów hotelowych. Dolina Neretwy to zagłębie ekoturystyki, zdecydowanie odnajdą się tu osoby szczególnie wrażliwe na piękno przyrody i jej ochronę.

Mimo, że większa część terenu delty przeznaczona jest pod uprawy, pozostałą powierzchnię nadal stanowią  podmokłe obszary z trzcinowiskami i lasami łęgowymi. Ostoją dla wielu gatunków ptaków (również migrujących) jest rezerwat ornitologiczny Orepak. W granicach delty Neretwy wyznaczono pięć rezerwatów ścisłej ochrony, co nie oznacza, że turyści nie mogą korzystać w pełni z jej uroków. Organizowane są wycieczki tradycyjnymi łodziami podczas, których można skosztować regionalnych potraw. Neretwa ze względu na liczne kanały i jeziora jest nie lada atrakcją dla wędkarzy sportowych – możliwe jest wędkowanie jedynie z licencją w wyznaczonych miejscach.

Jednym z największych i najważniejszych turystycznych miast nad rzeką Neretwą jest Metković – położone przy granicy z Bośnią i Hercegowiną, atrakcyjne ze względu na organizowane w tym mieście liczne imprezy turystyczne. Powszechnie znanym jest Ladja Marathon – czyli wyścig tradycyjnych łodzi odbywający się w drugą sobotę sierpnia. Rywalizujące zespoły podążają trasą wytyczoną od Metkovič do Ploče. Wcześniej, bo w maju, miejsce ma ”Na Neretvu misečina pala" (Na Naretwie księżyc lśni) - festiwal folklorystyczny, podczas którego wykonywane są m.in. tradycyjne pieśni i tańce a także można uczestniczyć w warsztatach wyrobu biżuterii. Październik to czas zbioru plonów nie można więc pominąć organizowanych wtedy Dni Mandarynek.

Warto także odwiedzić maleńką miejscowość na wybrzeżu - Blace. Klimatyczna zabudowa dawnej osady rybackiej otoczona cyprysami wprowadza kameralną atmosferę. Główną atrakcją jest Rybacka Noc – święto udanych połowów.

Photo credit: clairemcox via Foter.com / CC BY-ND