Wydawać by się mogło, że przez kilka dni czerwca czas w mieście Pula zatrzymał się w okresie panowania Imperium Rzymskiego. W dawnej kolonii rzymskiej każdego roku ma miejsce istotne dla mieszkańców wydarzenie kulturalne - Pula Superiorum, czyli festiwal antyczny. Wierne odwzorowanie scenerii i strojów nadaje autentyczności całemu przedsięwzięciu, czego dopełnieniem są oczywiście zachowane zabytki architektury.

Centralnym i tym samym najważniejszym punktem Puli jest plac miejski, czyli Forum. Rynek z ratuszem i świątynią Oktawiana Augusta skupia wszystkie najbardziej istotne budynki instytucji miejskich. To tu rozgrywają się wszelkie publiczne wydarzenia, także podczas Pula Superiorum. Forum jest miejscem, gdzie prowadzone są m.in. dyskusje, pokazy mody starożytnej.

Częścią festiwalu, na którą czekają tłumy z nieukrywaną niecierpliwością, są walki gladiatorów. Spektakularne inscenizacje odgrywane są w Arenie Wespazjana, zachowanej w wyjątkowo dobrym stanie. Wybudowany w I wieku amfiteatr zajmuje szóstą lokatę na świecie pod względem wielkości, mógł pomieścić wówczas nawet 20.000 osób. W średniowieczu natomiast na terenie Areny odbywały się  turnieje rycerskie i targi. Obecnie w ciągu roku mają tu miejsce widowiskowe koncerty muzyki klasycznej i popularnej, na co pozwala znakomita akustyka budowli.

To nie wszystko co można zobaczyć na festiwalu Pula Superiorum. Dumą i dziedzictwem starannie chronionym od zapomnienia jest teatr – przedstawień nie może oczywiście zabraknąć podczas festiwalu. Warte zainteresowania są również wystawy tematyczne czy wieczory filmowe. Ponadto można aktywnie uczestniczyć w targach oraz rzemieślniczych warsztatach wyrobu biżuterii lub tworzenia mozaik. Wszystkie atrakcje są jak najbardziej ściśle związane z antyczną tematyką i historią miejsca.

Dawny, rzymski charakter największego miasta rejonu Istria podkreślają liczne (oprócz wyżej wymienionych) zabytki. Wśród nich wymienić należy Łuk Sergiusza (Slavoluk Sergijevaca), zwany też Złotą Bramą, zdobiony pięknymi reliefami. Kto chce natomiast zobaczyć miasto Pula w całej okazałości koniecznie musi odszukać Kaštel - twierdzę otoczoną bastionami. To istotny punkt widokowy, z którego rozpościera się niezapomniana panorama miasta.

 

Photo credit: Following Hadrian via Foter.com / CC BY-SA