Czy macie już przygotowany plan letnich wojaży? Jeżeli nie, to być może zainteresuje Was propozycja jaką zaprezentujemy. Aby ją zobaczyć musicie wybrać się w okolice Dubrownika a dokładniej do wsi Trsteno. Dominantą i symbolem wsi są okazałe, prawdopodobnie najstarsze w Europie, 400 letnie platany. Charakteru wsi dodaje przede wszystkim rozległy i najstarszy ogród dendrologiczny wybrzeża Chorwacji.

Arboretum znajduje się na terenie dawnej posiadłości letniej należącej niegdyś do szlacheckiej rodziny Gučetić Gozze. W jej obrębie wzniesiono renesansową willę, którą otoczono 25 hektarowym parkiem. Obecna forma arboretum, stworzona na bazie renesansowego założenia, to wielorakość odmian i gatunków roślin - od lokalnych śródziemnomorskich po przywiezione z najdalszych zakątków świata. Do grupy najciekawszych zaliczyć należy m.in. miłorząb japoński, tulipanowiec amerykański, cyprys himalajski czy dąb korkowy i wiele, wiele innych.

Kierunek zwiedzania wytyczają ścieżki, które zostały „odgrodzone” od bujnej roślinności kamiennymi murkami. Nieodzownym elementem, zarówno estetycznym jak i funkcjonalnym,  ogrodu są liczne pergole tworzące zielone ściany z bugenwillii, glicynii oraz winorośli. Z punktu widokowego - loggii otoczonej drzewami palmowymi - rozpościera się piękna panorama na archipelag wysp Elafickich. Być może dobrym pomysłem jest udanie się przy okazji w rejs na jedną z wysp: Lopud, Šipan lub Koločep. Nadmieniając - nazwa archipelagu pochodzi od greckiego słowa Elaphos czyli jeleń. Zwierzęta te bowiem zamieszkiwały wyspy jeszcze w czasach starożytnych. Malownicze plaże, rafy i drzewa sosnowe stanowią nieocenioną wartość wyspy.

Przemierzając dalsze dalsze rejony arboretum, mijamy kaplicę św. Hieronima i barokową fontannę z posągiem Neptuna.  Jest ona zasilana wodą z akweduktu, który wybudowano w celu nawadniania ogrodu. Otoczenie fontanny wzbogacono o kamienne elementy małej architektury – ławki, gazony.

Photo credit: isapisa via Foter.com / CC BY-SA