Któż z nas z sentymentem nie wspomina wciągających i niejednokrotnie przerażających opowieści o piratach z dziecięcych czasów. Jeżeli chcielibyście chociaż na chwilę przenieść się w tamten czas polecamy Wam pojechać do miasta Omiš w Środkowej Dalmacji – dawnej siedziby piratów.

Ze względu na położenie Omiš to swego rodzaju naturalna twierdza otoczona od północy i wchodu wzgórzami a w średniowieczu dodatkowo umocniona murami i fortecami. Najbardziej znaną jest forteca obronna Mirabella (Peovica) wzniesiona w XIII wieku. Usytuowana 245m ponad miastem pozwalała na kontrolowanie ujścia rzeki Cetiny. Warownia Starigrad to kolejny element fortyfikacji znajdujący się na wzgórzu Dinara. Na przestrzeni burzliwych dziejów (XII i XIII wiek) dowódcami piratów byli książęta z rodu Kačić. Siali postrach na Morzu Śródziemnym i władali odcinkiem Split-Dubrownik. Ich celem były statki handlowe, które łupili, bądź pobierali haracze za możliwość przepłynięcia w pobliżu wybrzeża. W XV wieku nastąpił kres samowoli pirackiej, Omiš przeszedł pod władanie Republiki Wenecji.

Od pierwszych dni sierpnia codziennie można uczestniczyć w wyjątkowo klimatycznych imprezach zwanych Wieczorami Piratów. Poza tym tradycyjnie 18 sierpnia wykonywana jest widowiskowa rekonstrukcja XIII- wiecznej bitwy upamiętniającej zmagania korsarzy z flotą wenecką.

Omiš jest chętnie odwiedzany przez turystów z jeszcze jednego powodu. To tu w lipcu odbywa się słynny Festival dalmatinskih klapa czyli festiwal zespołów dalmatyńskich. Na placu Świętego Piotra rozbrzmiewają nostalgiczne ludowe pieśni wykonywane a capella przez zespoły składające się z samych mężczyzn lub kobiet. Tradycja sięga korzeniami średniowiecza i wywodzi się z pieśni kościelnych.

Photo credit: ahenobarbus via Foter.com / CC BY-SA