Środkowa Dalmacja kryje wiele znakomitych i urzekających atrakcji. Do tego zbioru dorzucamy Narodowy Park Krka (założony w 1985 roku), który musi stać się punktem obowiązkowym na mapie Waszej podróży. Ten park to 109 km2 powierzchni bajkowej i niezwykle urozmaiconej przyrody oraz, co najważniejsze, udostępnionej dla turystów przez cały rok. Bogatą florę reprezentuje aż 860 gatunków roślin. Z kolei miłośników świata zwierząt do odwiedzenia Parku Krka może zachęcić fakt występowania na jego terenie endemicznych gatunków ryb (nie znajdziemy ich w żadnym innym zakątku świata).

Zdecydowanie uwagę odwiedzających najbardziej przyciągają liczne malownicze wodospady rzeki Krka, która rozciąga się na odcinku 73 km. Jej początków należy się doszukiwać w okolicach miasta Knin, natomiast ujścia do morza Adriatyckiego na wysokości miasta Sibenik (Szybenik). Względem rzeki, Park Narodowy zajmuje jej dolny i środkowy fragment. W Parku zobaczyć można typowe dla krasowego krajobrazu wąwozy, jaskinie i groty, wyżłobione przez wodę w wapiennych skałach. Tak urozmaicone ukształtowanie terenu pozwoliło na stworzenie licznych punktów widokowych.

Wracając do największej atrakcji parku - wodospadów - turyści ogromną sympatią darzą Skrandinski buk (46 m wysokości). Jest to jedyne miejsce na terenie parku wyznaczone do kąpieli – oczywiście w bezpiecznej odległości od samego wodospadu. Wiedząc, że jest "zlepkiem" 17 wodospadów rozłożonych na dystansie 800 m, Skrandinski buk wydaje się jeszcze bardziej spektakularny. Ciekawostką może być fakt, że w miejscu wodospadu  znajduje się nieczynna zabytkowa elektrownia wodna. Drugim pod względem popularności wodospadem jest Roski slap (25 m), skąd niedaleka droga do klasztoru franciszkańskiego Matki Bożej Miłosiernej (1445). Dostaniemy się do niego jedynie statkiem, ponieważ znajduje się na wyspie na środku jeziora Visovac. Na pierwszym miejscu pod względem wysokości klasyfikuje się niemal 60 metrowy wodospad Manojlovac. Warte uwagi są jeszcze nie mniej okazałe Bilusić buk, Prljen buk, Rosnjak, Miljacka slap.

Photo credit: nijaba via Foter.com / CC BY