Bisevo – maleńka wyspa Dalmacji Środkowej zadziwia ilością fascynujących miejsc. Urozmaicony krasowy krajobraz tej wyspy kryje liczne, wyżłobione w wapieniu, jaskinie i groty. Miłośnicy przyrodniczych ekspedycji będą usatysfakcjonowani możliwością ich zobaczenia, a na pewno jest to interesująca alternatywa dla zwiedzania typowych atrakcji i zabytków. Wyspa Bisevo znana jest nie tylko z ciekawie ukształtowanych jaskiń, słynie również z uprawy winorośli i oliwek. Dotrzemy na nią promem z wyspy Vis.

Ekscytującą i jednocześnie najważniejszą pod kątem turystycznym jaskinią jest Modra špilja, czyli Błękitna Jaskinia. Znajdziecie ją po wschodniej stronie wyspy Bisevo w zatoce Baluni. Ten wyjątkowy pomnik przyrody otwarto dla turystów już w 1884 roku. Istnieją dwie możliwości dostania się do wnętrza tej szalenie atrakcyjnej jaskinii – nurkując lub za pomocą małej łodzi wiosłowej. Niezwykły błękit roztaczający się w jaskini jest efektem rozproszenia w morskiej wodzie promieni słonecznych.

Pomiędzy wyspami Bisevo a Hvar znajduje się, wspomniana wcześniej, wyspa Vis. Pełna uroku  zachwyca bogactwem pięknych zatok, plaż i oczywiście jaskiń. Na klifie od północnej strony wybrzeża wyspy mieści się, nie zbadana jeszcze, w całości  jaskinia Królowej Teuta - Kraljičina špilja. Dotrzemy do niej od strony wsi Oključna skąd czeka nas godzinna piesza wędrówka. Jej wnętrze, pokryte zjawiskowymi stalaktytami i stalagmitami, stanowi pięć komór połączonych licznymi kanałami o łącznej długości 60m.

Warta uwagi zatoka Uvala Stiniva to pozostałość po zawalonej jaskinii. Wąski przesmyk między skałami ma zaledwie 5 m szerokości, ale droga od strony morza to jedyny sposób aby się tam dostać.  Krystalicznie czysta woda, niewielka plaża z barem wzbudza niemałe zainteresowanie.

 

Photo credit: keivi via Foter.com / CC BY-ND