Wbrew pozorom to nie tytuły poetyckich utworów, nie mniej jednak ze sztuką mają wiele wspólnego. Okazuje się, że miasto Zadar w Dalmacji Północnej kryje perełki sztuki współczesnej.

W ramach rewitalizacji nabrzeża przestrzeń miasta została wzbogacona o wyjątkowe elementy, zaprojektowane przez światowej sławy wybitnego architekta Nikola Basica. Pierwszym z nich, najbardziej rozchwytywanym, są "Morskie organy" funkcjonujące od 2005 roku. Skojarzenie muzyczne jest słuszne. "Morskie organy" to nic innego jak instrument muzyczny, wbudowany w konstrukcję marmurowych schodów, rozciągających się wzdłuż nabrzeża na odcinku 70 m. Przemyślana konstrukcja podzielona jest na siedem sekcji z różną ilością stopni (od ośmiu do dwóch). Każdy stopień posiada własny mechanizm wytwarzania dźwięków, które przypominać mają tradycyjny śpiew ludowy wykonywany a capella.

Ta niezwykła instalacja architektoniczna stanowi harmonijne przejście z przestrzeni miejskiej do wód Kanału Zadarskiego. Zaciera się granica między miastem a tonią wody. Fale wdzierają się na powierzchnię schodów, dzięki czemu powstaje swoista "plaża". Schody pełnią funkcję punktu widokowego, z którego można podziwiać malowniczy zachód słońca

Jak każde dzieło sztuki, "Morskie organy" też mają swój wymiar symboliczny. Koncepcja twórcy zakłada komunikację człowieka z energią natury. Energia, czyli siła fal przekształca się w kojącą dla ludzkich zmysłów muzykę.

W niedalekim sąsiedztwie "Morskich organów" znajduje się inna realizacja Nikoli Basica – "Powitanie słońca". Umieszczone na placu elementy świetlne tworzą odzwierciedlenie Układu Słonecznego. Dominujący okrąg o średnicy 22 m złożony z 300 płyt solarnych ma przedstawiać słońce, mniejsze punkty to planety (każda z nich jest podpisana). Po zmierzchu rozpoczyna się barwny świetlny spektakl imitujący ruch fal, którego efektowność potęguje odbijające się w panelach, niczym w lustrze, światło zachodzącego słońca.

Photo credit: m_reger via Foter.com / CC BY