Chyba nie ma osoby, która słysząc o karnawale nie pomyślałaby w pierwszej kolejności o  zabawie i tłumach ludzi uczestniczących w barwnej paradzie. Trafne spostrzeżenie :) Zwłaszcza jeżeli chodzi o Chorwację, a dokładnie miasto Rijeka, które słynie właśnie z takich atrakcji (o czym zapewne już wiecie z naszej strony fejsbook-owej :))

Chcielibyśmy Was zapoznać z najważniejszymi (przynajmniej niektórymi) tradycjami i rytuałami jakie są praktykowane na terenie całej Chorwacji, tak zróżnicowanej kulturowo.
Jak wiemy, wszelkie obrzędy i zwyczaje są zwykle związane z odwiecznym strachem przed złymi mocami. W zależności od regionu Chorwacji występuje duża różnorodność w wizualnej oprawie karnawału. Dla przykładu, w północnych rejonach Chorwacji twarze zakrywa się drewnianymi maskami opatrzonymi rogami, bądź nakryciami przypominającymi pszczele gniazda lub ptasie głowy. Nieodzownym atrybutem takiego przebrania jest słoma, stanowiąca jego wypełnienie lub całość „kreacji”. Z kolei miasto Kastav ma „swoje” maski przypominające głowy zwierząt, jako okrycie wykorzystywane są baranie skóry, zawieszane są dzwonki wokół talii. Innymi elementami są: kapelusze, papierowe kwiaty, kolorowe wstążki.

Warto wspomnieć jak wygląda zabawa karnawałowa na jednej z chorwackich wysp – mianowicie na wyspie Pag (tu też odbywa się najstarszy letni karnawał). Tu będą się czuć jak w raju miłośnicy sztuk wszelakich, zarówno muzyki - przy akompaniamencie orkiestry dętej tancerze wykonują tradycyjny taniec - jak i występów teatralnych. Wystawiana jest także – co ważne - przez samych mężczyzn, sztuka ludowa „Paska robinja” (Niewolnica z Pagu). Zwieńczeniem karnawałowych szaleństw jest palenie kukły (podobnie jak w Polsce) zwanej Marko. Jej rytualne spalenie symbolizuje pokonanie wszelkich zimowych trudności i zmagań.

Powszechnie wiadomo, że dobra zabawa potęguje głód, dlatego teraz skupmy się na tradycyjnych potrawach :) Podczas karnawału obowiązuje obfitość jedzenia. Spośród najbardziej znanych dań, jakie można znaleźć na karnawałowym stole, wymienić należy  pączki z dżemem lub czekoladą, strudel, chleb ze skwarkami, kiszona kapusta, placki z migdałami czy polenta.

Nie pozostaje nic innego jak tylko chwycić w dłoń barwną maskę i poddać się karnawałowym szaleństwom :)